Wybieramy okulary – moda kontra zdrowie

Wybieramy okulary – moda kontra zdrowie

Wybranie porządnych okularów korekcyjnych nie jest prostym zadaniem zwłaszcza, że oprawki towarzyszyć będą nam zazwyczaj przez większość dnia. Niniejszy artykuł to dobry wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak wybrać okulary do kształtu twarzy i na które elementy zwrócić szczególną uwagę.

Okulary korekcyjne a kształt twarzy

Wybierając modne oprawki okularów korekcyjnych w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na typ twarzy. Dla twarzy okrągłej zdecydowanie najlepszym wyporem są oprawki, które optycznie wyszczuplają i wydłużają rysy twarzy. Godne polecenia są przede wszystkim oprawy kwadratowe i prostokątne, które są dość mocno zaznaczone. Klasyczne oprawy okrągłe należy omijać szerokim łukiem, ponieważ będą one niestety jeszcze bardziej uwydatniać owalny kształt twarzy. Do twarzy trójkątnej najlepiej sprawdzą się oprawy okrągłe albo zaokrąglone. Dobrym pomysłem są także oprawki w kształcie motyla albo eleganckie oprawy na żyłkę. Unikać należy z kolei opraw z dość masywną i prostą linią brwiową. W najlepszej sytuacji są osoby o twarzy owalnej do której tak naprawdę pasować będą wszystkie oprawy korekcyjne. Do twarzy kwadratowej najlepiej wybrać z kolei okulary, dzięki którym będzie można nie tylko wysmuklić owal, ale również wizualnie złagodzić ostre rysy twarzy. Najbezpieczniejszym wyborem będą oprawy okrągłe i owalne. Dla kobiet ciekawą propozycją mogą okazać się modne pilotki. Uważać należy jedynie na oprawy korekcyjne o geometrycznych kształtach. – radzi optyk z salonu optycznego Nowicki w Opolu.

Na co zwrócić uwagę wybierając oprawki okularów korekcyjnych?

Aby wybrać porządne okulary należy zwrócić uwagę nie tylko na kształt twarzy, ale również na styl i materiał z którego wykonane są oprawy. Producenci oferują bardzo wiele modeli opraw, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Najlepiej postawić na uniwersalne oprawki, które będzie można bez problemu dopasować do wielu różnych outfitów. Jest to doskonała propozycja dla osób, które nie śledzą aktualnych trendów modowych. Jeżeli chodzi o materiał, to oprawki powinny być nie tylko solidne, ale również wygodne w noszeniu. Jeżeli oprawki odkształcają się w dłoni, to oczywiście nie świadczy o nich najlepiej. Na rynku dostępne są modele z metalowymi, plastikowymi i drewnianymi oprawkami. Każdy z materiałów ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać odpowiednie modele. Bardzo ważne jest także to, aby szkła były idealnie dopasowane do opraw.

Zdrowe oczy na pierwszym miejscu

W przypadku okularów korekcyjnych walory estetyczne powinny odgrywać tak naprawdę drugorzędną rolę. Najważniejsze jest oczywiście to, aby okulary korekcyjne spełniały swoje podstawowe zadania. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że oprawki korekcyjne mogą uczulać. Osoby, które zmagają się z alergiami, powinny zwrócić uwagę na materiał, który ma bezpośrednią styczność ze skórą. Pamiętać należy również o tym, że gotowe okulary zakupione na przykład w aptece, niestety nie nadają się do korekcji wad wzroku. Parametry okularów należy indywidualnie dopasować do swoich potrzeb, dlatego też uniwersalne modele nie są najlepszym wyborem. Gotowe okulary mogą powodować ból i zawroty głowy, czy też łzawienie oczu.

salon optyczny