Rekonstrukcja uzębienia

Rekonstrukcja uzębienia

Niestety nie każdy może pochwalić się pełnym i śnieżnobiałym uzębieniem. Nawet jeśli dbamy o zęby, dobre się odżywiamy, z czasem mogą wystąpić mniejsze lub większe ubytki. Może dojść też do przypadkowego wykruszenia czy ułamania zęba. Bez wątpienia nie prezentuje się to estetycznie, może nawet stać się powodem do kompleksów. Braki w uzębieniu stanowią też poważny problem zdrowotny, powodują szereg niekorzystnych zmian w jamie ustnej, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dochodzi do problemów z wysławianiem się i przeżuwaniem pokarmu. W każdym przypadku warto zdecydować się na rekonstrukcję uzębienia, aby odzyskać komfort życia i cieszyć się pięknym uśmiechem. Dotyczy to zarówno pojedynczego ubytku, jak i utraty większej liczby zębów.

Rehabilitacja protetyczna skutecznym sposobem na odbudowę uzębienia

Rekonstrukcja uzębienia może zostać przeprowadzona przy wykorzystaniu różnych metod. Popularne są implanty zębowe, licówki, korony protetyczne, wkłady z włókna szklanego. Wybór zawsze uzależniony jest od potrzeb, preferencji, oczekiwań i możliwości pacjenta, w porozumieniu ze stomatologiem. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie padnie ostatecznie wybór, w przypadku każdego z nich można mówić o wielu zaletach i licznych korzyściach dla pacjenta. Obecnie w stomatologii stosowane są nowoczesne materiały, które o złudzenia przypominają kolorem i kształtem naturalne zęby. Można bezproblemowo dopasować je kolorystycznie do uzębienia pacjenta, przez co trudno znaleźć jakiekolwiek różnice w wyglądzie. W przypadku niedoskonałości zębów istotnie się licówki w postaci cienkich nakładek, które się na nie nakłada. Przy uszkodzonym szkliwie takie rozwiązanie sprawdza się rewelacyjnie. To samo dotyczy przebarwień i niesatysfakcjonującego zabarwienia szkliwa oraz nierównej powierzchni zębów, diastem, szczerbień.

Dalej mamy korony protetyczne, które stosuje się przede wszystkim do odbudowania uzębienia po leczeniu kanałowym i złamaniach. Za pomocą korony możliwe staje się zapewnienie zębom należytej ochrony, odwrócenie ich naturalnego wyglądu, wzmocnienie ich. Jeśli doszło do złamania zęba, indywidualnie przygotowaną koronę osadza się na cemencie, po wcześniejszym oszlifowaniu zębów. W przypadku koron protetycznych można liczyć na dużą wytrzymałość i nieprzeciętne walory estetyczne.

Pełne i estetyczne uzębienie, dzięki implantom zębowym

Obecnie coraz częściej sięga się do rekonstrukcji uzębienia po implanty zębów, które ze względu na swoje unikalne walory użytkowe i właściwości są w stanie posłużyć użytkownikowi przez wiele lat, często wręcz dożywotnio. Uzupełnienie ubytków za pomocą implantów przeciwdziała przemieszczaniu się pozostałych zębów znajdujących się w jamie ustnej. Zostaje też wyeliminowany problem zaburzonej pracy stawów skroniowo-żuchwowych. Można uniknąć zanikania kości i niepożądanych zmian w wyglądzie twarzy. Implanty zębowe wyglądają bardzo naturalnie, do złudzenia przypominają prawdziwe uzębienie. Mocuje się je na stale do kości, a wraz z upływem czasu zrastają się z nią, co przekłada się na stabilność i komfort użytkowania. Utrzymanie implantów w czystości nie sprawia żadnych problemów, ich pielęgnacja wygląda tak samo jak naturalnych zębów. Zaletą implantów jest niereagowanie na wahania temperatur i kwasów. Nie są podatne na rozwój bakterii, wobec czego znika problem z próchnicą. Zapewniają prawidłową wymowę, komfort gryzienia i zdrowie w całej jamie ustnej.